DSCF2775.JPG
Vesuvio from Capri


Vesuvio to chyba najbardziej znany wulkan na świecie będący jednocześnie jednym z najbardziej niebezpiecznych. Starożytni zwali go "niegasnącym" i do dziś dnia nie ma powodu aby tę nazwę zmienić.
Swoje największe żniwo zebrał 24 sierpnia 79 roku kiedy to "wyrósł" z kaldery Monte Somma a jego erupcja zniszczyła doszczętnie Pompeje, Ercolano i Stabie zasypując je popiołami i żwirem wulkanicznym.

Zobacz Pompeje

Źródła historyczne mówią o ponad stu erupcjach Wezuwiusza, z tego o trzech poważnych: wspomniana już z roku 79, grudzień roku 1631 (zginęło wtedy ponad 3000 ludzi) oraz ta mająca miejsce w marcu 1944 roku. Vesuvio "dodał" sobie wtedy około 79 metrów, zniszczył kilka pobliskch miasteczek, pochłaniając przy tym 26 ofiar śmiertelnych.

DSCF1392.JPG
The road that brings you ont the top

Jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim.
Włochy, Kampania, Parco Nazionale del Vesuvio.



DSCF1395.JPG
The bottom of the crater
Jak podają niektóre źrodła historia Wezuwiusza sięga około 600 tysięcy lat. Usytuowany jest on na starym stożku czyli tzw. kalderze która powstała podczas wybuchu w 79 roku n.e. (Kaldera Monte Somma, obecnie znajduje się tam obserwatorium wulkaniczne Eremo)
Ostatnie pomiary podają że wysokość wulkanu sięga obecnie 1281 m n.p.m. a średnica i głębokość krateru wynoszą odpowiednio 700 i 300 metrów.
DSCF1396.JPG

Jak się tam dostać?
Samochodem z Ercolano, Resina lub Bascotrecase. Pieszo z Torre del Greco, Ottaviano lub Somma Vesuviana. Od parkingu wspinamy się około 30 minut krętym, żwirowym szlakiem (latem uwaga na nakrycie glowy i pełne buty, radzę też zabrać coś do picia - jest piekielnie gorąco a żwirek i malhumorek są wszędzie:) Zimą natomiast, ubranko jak przystało na 1800 m n.p.m.
A na szczycie...
Niezapomniane wrażenia gwarantowane!!! Jak na dłoni mamy Zatokę Neapolitańską, Neapol, Ischie, Capri, Pompeje i okolice, Monte Somma no i oczywiście samego Vesuvio, jego strome, czerwono-brunatne zbocza i głęboki dymiący krater. Miejsce fascynujące i przerażające zarazem...
Gwarantuję że będzie to na prawdę niezapomniana i jedyna w swoim rodzaju wyprawa:) A jeżeli zechcecie zabrać ze sobą jakaś cząstkę tego wyjątkowego miejsca radzę zakupić butelkę lub dwie białego Lacrima Christi, powstającego z winorośli uprawianych na wulkanicznych glebach u podnóża Wezuwiusza. Jego doskonały, charakterystycznie cierpki smak zabierze Was raz jeszcze na słoneczne stoki Vesuvio... Salute!:)
DSCF1401.JPG
Smoke


Naukowcy obliczyli że wybuchy powtarzają się średnio co 30 lat dlatego też już od bardzo dawna alarmują o stworzenie planu ewakuacji ludności z okolic Wezuwiusza w przypadku jego nagłego przebudzenia (są to najbardziej zaludnione obszary południowych Włoch). Sprawa jest poważna gdyż jest tutaj mowa o ewakuacji ponad 3 milionów mieszkańców.
Wulkan jest nieustannie monitorowany, sejsmometry rejestrują najmniejsze nawet drgania a satelity wszelkie ruchy deformacyjne krateru. Można przewidzieć odpowiednio wcześniej kiedy nastąpi erupcja ale trudno będzie przewidzieć dokładną siłę ewentualnego wybuchu i dlatego uśpiony Vesuvio, z planem ewakuacyjnym czy bez, pozostaje realnym zagrożeniem.


DSCF1415.JPG
Crater

Vesuvio. View from Posillipo - Napoli.

panoramica_vesuvio.jpg
Neapolitan Gulf. View from the top of Vesuvio.


Vesuvio. View from Capri.

More info about the place
See it on the map

© 2004-2008 Ashka. All Rights Reserved.
Copyright information