Podobał Ci się Rzym i jego fontanny?
Byłeś tam ale zabrakło Ci czasu żeby zobaczyć Villa d'Este? No to powinieneś tam koniecznie wrócić! I to najlepiej nie na jeden ale na kilka dni, bo w pobliskim Tivoli jest na prawdę wiele do zobaczenia... Villa d'Este, Villa Gregoriana, że o Villa Adriana już nie wspomnę...
Jeżeli zaś dysponujesz tylko jednym popołudniem, to koniecznie odwiedź przynajmniej Villa d'Este... gwarantuję że nie pożałujesz a to co zobaczysz wywrze na Tobie wrażenie wcale nie mniejsze niż Rzym i jego zabytki.
A może dysponujesz wolnym wieczorem? Obyś miał to szczęście zobaczyć Villa d'Este nocą... Jest magicznie... tej rangi zabytki, woda, swiatło i muzyka tworzą taki klimat, że niemożliwym jest opisać go słowami. To trzeba zobaczyć...
Daj się zaczarować!
Poczujesz się jak w bajce patrząc jak ludzka fantazja przeplata się tutaj z pięknem i siłami natury, odpoczniesz przy tym od skwaru miasta i zrelaksujesz się słuchając szmeru wody a Twoje oczy będą miały okazję nacieszyć się dziełami sztuki patrząc na to jedno z najznakomitszych dzieł włoskiego renesansu, figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Zespół parkowy Villa d'Este stanowił apogeum rozkwitu kultury włoskiego odrodzenia, był jednym z pierwszych "Giardini delle Meraviglie" stanowiąc unikalny przykład doskonale zaprojektowanego, XVI-to wiecznego ogrodu włoskiego stając się szybko jego wzorcowym modelem. Wywarł on ogromny wpływ na późniejsze projekty wielu europejskich ogrodów. Nie ma nic z przesady w stwierdzeniu, że Villa d'Este to swoiste dzieło sztuki i to w każdym calu... sztuki architonicznej, rzeźbiarskiej, malarskiej i ogrodniczej. Krajobraz, doskonałość form, wszechobecne dzieła sztuki i historia tego miejsca sprawiają, że stawia się je na równi z takimi starożytnymi zabytkami jak pobliska Villa Adriana.
Villa d'Este swe piękno i oryginalność zawdzięcza przede wszystkim ogromnemu nagromadzeniu fontann, wodotrysków, grot, wodospadów, źródełek i różnego rodzaju innych zbiorników wodnych z których każdy jest jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki... A wszystkie one tworzą wyjątkowo malowniczą całość, doskonale wkomponowane w przepiękną, bujną zieleń ogrodu Villa d'Este z którego tarasów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe połacie Lacjum, w tym także na Rzym.
Kto, kiedy i dlaczego?
Mamy rok 1550. Papież Juliusz III nominuje na gubernatora Tivoli i okolic Kardynała Hipolita II d'Este. Kardynał, przyzwyczajony do dostatniego i wygodnego życia w Ferrarze a któremu bardzo podobają się okolice Tivoli oraz imponuje mu bliskość takich miejsc jak ruiny antycznej Villa Adriana postanawia wyremontować znajdującą się w pobliżu zdewastowaną i niewygodną rezydencję - stary konwent benedyktyński zajmowany właśnie przez franciszkanów i nadać mu niepowtarzalny wygląd, godny najwyższych dostojników których zamieża gościć.
Wykonanie tego zadania powierza Pirro Ligorio (malarz, archeolog i architekt, ten sam który był autorem projektu Potwornego Parku w Bomarzo), który wspierany przez cały sztab artystów i rzemieślników nadaje Villi jej początkowy kształt.
Autorami malowideł wewnątrz palzzo byli: Livio Agresti, Federico Zuccari, Durante Alberti, Girolamo Muziano, Cesare Nebbia i Antonio Tempesta.
Prace zostają zakończone we wrześniu 1572 roku a punktem kulminacyjnym staje się wizyta papieża Grzegorza XIII, jednakże tak się niefortunnie składa, że inicjator całego pomysłu Kardynał d'Este, umiera w listopadzie tego samego roku nie mając okazji nacieszyć sie dziełem.
Historia toczy się dalej. Osiemnasty wiek przynosi upadek Villi i przylegającego do niej ogrodu, taki stan trwa do połowy dziewiętnastego stulecia, kiedy to nowy właściciel, Gustav von Hohenlohe zleca gruntowne prace remontowe przywracając Villi jej dawny blask.
W latach 1867 - 1882 Villa d'Este ponownie staje sie punktem odniesienia dla artystów, często przez nich odwiedzanym. Franz Liszt będąc tutaj częstym gościem skomponował słynne Giochi d'Acqua oraz zagrał jeden ze swoich ostatnich koncertów w 1879 roku.
Kolejne prace remontowe mają miejsce zaraz po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Wtedy też Villa zostaje udostęniona dla zwiedzających. Kolejna radykalna renowacja zostaje przeprowadzona zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej a miała ona na celu naprawienie zniszczeń powstałych w efekcie bombardowania które miało miejsce w 1944. Prace remontowe prowadzone są do dzisiaj.
Malownicza Aleja Stu Fontann, Fontanna Owalna, Fontanna Neptuna, Fontanna Bogini Natury, Fontanna Smocza, Rometta, Pegaz, Kielich oraz przepiękna barokowa Fontanna Organy... wszystkie one czekają na to że je odkryjesz, a jak już to zrobisz, zapewne zapragniesz wrócić tu raz jeszcze...
|